طالقان - شهر طالقان ( شهرک ) - به طرف بالا طالقان
  • تلفن تماس 09122024065

  • اطلاعیه

روستای تکیه ناوه

روستای تکیه ناوه

درباره روستای تکیه ناوه چه میدانید؟؟

روستای تکیه ناوه کجاست؟؟

روستای تکیه ناوه در ضلع جنوبی رودخانه شاهرود و جاده شرقی-غربی طالقان قرار دارد. این روستا به واسطه ی داشتن آب و مزارع سرسبز و همینطور جاده، جزء روستاهای آباد طالقان است. آبریزشهای فصلی طبیعی متعدد در فصل بهار، چشم اندازهای طبیعی مشرف به رودخانه و همچنین نزدیکی به تاج سد طالقان، به این روستا زیبایی خاصی بخشیده است. از مهم ترین و معروف ترین اماکن دیدنی این روستا میتوان به بقعه ی متبرکه ی امامزاده ابراهیم (ع) که از نوادگان حضرت ابوالفضل العباس (ع) است، اشاره کرد.

این بقعه در منطقه سرسبز و کوهستانی قرار دارد و دارای ضریحی چوبی میباشد که مربوط به ۲۰۰ سال قبل است که به منظور حفظ آن ضریحی فلزی به آن ضمیمه شده است. بنای این امامزاده دارای گنبدی مخروطی شکل و طلایی رنگ و فاقد گلدسته میباشد. مراسم عزاداری و تعزیه از قدیم الایام در این روستا به پا بوده و بخصوص در ماه محرم، از روستاهای همجوار در قالب دسته های عزاداری برای برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا به آستان امامزاده ابراهیم (ع) می آیند.

هتل نگینه طالقان نگین هتل های طالقان

 

تکیه ناوه طالقان

نام روستا نیز برگرفته از همین مراسمات است: تکیه به معنی محل عزاداری و تعزیه و ناوه به معنی شکاف یا درهی سرسبز همچنین در کنار دهکده و در قسمت شمال آن، قبرستان وسیعی وجود دارد که عرض آن حدود ۳۵ متر و طول آن ۱۱۰ متر میباشد. در سطح این قبرستان سفال های پراکنده ای از قرون اولیه اسلامی (حدود ۱۴۰۰ سال پیش) دیده شده است که حاکی از قدمت این محل میباشد.

در قسمت جنوبی روستا و در بالای مزار بهشت ابراهیم درخت چنار مقدس “هوروس” معروف به درخت “چهل دختران” وجود دارد که شاخه های عظیم و از هم گسستهای دارد و بالغ بر۸۰۰ سال از عمر آن میگذرد. قطر هر تنه ۸ شاخه ای آن حدود ۸۲ سانت میباشد. طبق گفته ها، علت نام گذاری این درخت به چهل دختران این است که هرساله در فروردین ماه (طبق گفته ها ۲۵ فروردین) در یک شب بدون ماه، گردافشانی میکند و هاله ای زیبا و معطر در اطراف این درخت ایجاد میگردد. قدیمی ها براین باورند که نیمه شب، چهل دختر که به عشق امامزاده در نزدیکی مقبره آرمیده اند، فانوس بدست ازین درخت بیرون می آیند و برای زیارت بسوی
امامزاده ابراهیم (ع) حرکت میکنند! و حاصل خروج آن ها همان عطر دل انگیزی است که همه جا را در برمیگیرد. بدین دلیل در ۲۵ فروردین هرسال (موسوم به پنجه پیتک) زائرین بیشتریبه زیارت امامزاده میروند.

هتل نگنیه طالقان این مطلب را برای شما آماده کرده است، امیدواریم از آن لذت برده باشید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران